Nyáron a strandok, télen a wellness és egyéb fürdők jelentenek remek kikapcsolódási lehetőséget a családoknak, ám ha pici baba is van a családban, felmerülhet a kérdés, mikortól lehet vele fürdőbe menni. A kicsik esetében sokkal körültekintőbben kell eljárnunk, hiszen védtelenebbek még ebben a korban.
Egy éves korig óvatosan!
A fürdőkkel kapcsolatos általános hozzáállás az, hogy a baba egy éves koráig inkább csak a természetes vizeket válasszuk, ha mindenképpen a kikapcsolódásnak ezen formáját részesítjük előnyben. A természetes vizekben kisebb a fertőzések, gombák, baktériumok összeszedésének esélye, és ha figyelembe vesszük, hogy a babák bőre mennyivel gyengébb és védtelenebb, mint a felnőtteké vagy a nagyobb gyerekeké, akkor könnyen beláthatjuk, miért ez a jó tanács.
Nézzünk körül!
Bármilyen fürdőt vagy strandot válasszunk is, előre mindig tájékozódjunk az adott létesítmény szolgáltatásairól. Ma már a legtöbb nagyobb helyen különös figyelemben részesítik a kisgyermekes családokat, és sok helyen elszeparált részek vannak a kicsik öltöztetésére, pelenkáztatására, etetésére is, mint ahogy a medencék nagyságával is igyekeznek a fürdők kiszolgálni a legkisebb vendégeiket is.
A legtöbb strandon, fürdőben minden életkorú gyermekünk talál majd magának megfelelő méretű medencét és vízmélységet, sőt általában olyan is van, ahol a család minden tagja jól érezheti magát. Ha babával a természetes vizek helyett mégis mesterséges fürdőzést választunk, akkor őt csak a babapancsolóba engedjük be, hiszen csak itt tudhatjuk őt teljes biztonságban.
A kicsiket fokozatosan szoktassuk a vízhez, először győződjünk meg róla, hogy a víz nem túl hideg-e. Eleinte a 32 C fokos vizek az ideálisak számukra, de a fokozatosságot itt is tartsuk be. Először csak a lábait lógassuk a vízbe, majd lépésről-lépésre a többi testrészét is. Kicsikkel hat éves korig ne menjünk gyógyvízbe!
Egyéb elfoglaltságok
Jó ha tudjuk, hogy egy pici gyermekkel nem tudunk egész nap a vízben fürdeni, ezért, jó, ha egyéb elfoglaltságról is gondoskodunk a számára. Azonban túl sok játékot, könyvet sem érdemes magunkkal cipelni, hiszen a gyerekeket jobban lekötik a strandon látottak, a kicsik pedig még alszanak is napközben.
A legfontosabb: a higiénia
Kisgyermekkel, babával még nagyobb odafigyeléssel kell lennünk a higiéniát illetően, mint egyébként. Vigyünk magunkkal több törülközőt, és több váltás ruhát, hogy ha „baleset” történik, vagyis vizes lesz a ruha, tudjunk rá szárazat adni. Szabadtéri strandoknál, fürdőknél, elengedhetetlen a napvédelem, mindenképpen gondoskodjunk nagy faktorszámú napvédő tejről! A kicsiket alaposan kenjük be vele, és két-három óránként ismételjük meg, az ő érzékeny bőrük, akár 10-15 perc alatt is leéghet!
A medence használata után zuhanyoztassuk le a gyermekeket, és óvjuk a fülüket, szemüket attól, hogy víz kerüljön bele, hiszen csúnya fertőzéseket lehet így elkapni. Papucs használata kötelező, és a kicsiknek úszócipő viselése ajánlott!